Nadledvinky
Nadledvinky leži na horní části ledvin. Vždy mi to připadalo jako kdyby ledviny dostali čepičku :-). Tyto "čepičky" se skládají ze dvou odlišných tkání - kůra a dřeň, v nichž obou se tvoři hormony, a ty ovládají různé tělesné funkce.
Kůra (kortex): Tvoří asi 80% objemu nadledvinky a skládá se ze 3 vrstev, z nichž každá vylučuje jinou skupinu hormonu zvané kortikosteroidy. Práce kůry je řízena kortikotropinem (hormon hypofyzy).
-
mineralkortikoidy - ovládaji metabolismus mineralů a hospodaření těla s vodou, např. aldosteron (zadržování Na+ a vody v ledvinách a tím zvyšování krevního tlaku a vylučování K+ a Ca+ močí)
-
glukokortikoidy - řídí metabolismus cukrů a ovlivňují imunitu, napr. kortizol, ten se v játrech mění na 5x silnější kortizon (zvyšuje hladinu glukózy v krvi z bilkovin a tuků, tlumí záněty a snižuje citlivost na bolest )
-
sexualkortikoidy - malé množství ženských (estrogen) a mužských (androgen) pohlavních hormonů.
Poruchy: Umělé kortikoidy se dnes užívají při alergiích a imutnitních onemocneních k potlačení zánětu. Nadledvinky si rychle zvykají, že tělo jimi produkovaný hormon má a sami ho neprodukují, proto se musí při vysazování kontrolovat funkce nadledvinek a jestli opět začaly sami hormony produkují v dostatečné míře. Pokud se kortikoidy berou orálně, je třeba se vyhnout kyselině salicylové (acylpyrin, vrbová kůra), jelikož tato kombinace způsobuje žaludeční vředy. I samostatně jsou tyto dvě látky agresivní na žaludeční stěnu, takže je nutné sledovat žaludeční projevy - pálení žáhy, bolest břicha a pod.
-
Při nedostatku - Addisonova choroba: selhání produkce kortizolu nebo aldosteronu chybou nadledvinek, ale i hypofyzy. Příčinou může být dědičná nedostatečnost a následné vyčerpání, nádor nebo zánět. Nedostatek se projevuje únavou, nízkým krevním tlakem, ztrátou hmotnosti. bolestmi břicha nebo žízní. Pokud je příčina v nadledvinkách, snaží se hypofyza zvýšit produkci kortizolu, což se projeví opálenou, zdravě vypadající kůží a grafitovými skvrnami na jazyku. Nejznámější nositel teto choroby byl prezident Kennedy.
-
Při nadbydku - Cushingova choroba: vzniká při nadbytku kortizolu. Projevuje se zvýšenou chutí k jídlu a ukládáním tuku v oblasti břicha, obličeje a krku, sníženou odolostí kůže, křehčením kostí, diabetem (většinou přechodně), vysokým krevním tlakem, bolestmi svalů a jejich zmenšením, depresemi a poruchami koncentrace.
Dřeň (medulla): Tvoří 20% objemu a nachází se pod kůrou uvnitř nadledvinek. Její buňky tvoří hormony zvané katecholaminy, jenž zvyšují pohotovost organizmu a odolnost proti stresu. Dřeň nadledvinek není jediná, která produkuje tyto hormony, proto není její funkce životně důležitá narozdíl od kůry. Vylučování hormonu dřeně je řízeno pouze nervovými spoji.
-
adrenalin - Rozbuší se srdce, zrychlí se tep, zbledne kůže, zvýší se hladina cukru v krvy a pod.
-
noradrenalin - zúží se cevy a zvedne se krevní tlak
Adrenalin a noradrenalin mají stejný smysl - při pocitu ohrožení, strachu a úzkosti se tělo připravuje na útěk nebo útok. Neměli by být produkovány často, ale bohužel dnešní doba nás nutí být v neustálé pohotovosti a tím se tyto hormony vyplavují častěji, než je naše tělo schopno přijmout. Následek častého vyplavování těchto hormonů jsou zdravotní problémy - neschopnost zklidněn před spaním, hyperglykemie, vysoký krevní tlak, zacpa, zůžení průdušek a pod.